27.7.12

فرح پهلوی

برای من فرح مساوی دانشگاه الزهراست که اولین دانشگاه دخترانه در ایران بوده است و هنوز هم هست. برای من فرح موزه هنرهای معاصر تهران است که هنوز بعد از سی سال از انقلاب ایران گنجینه ای بی نظیر- بزرگترین گنجینه هنرهای معاصر در خاور میانه- با معماری بی نظیر است. برای من فرح بانوی اول ایران در قبل از انقلاب مساوی پناهگاه تیاتری های ایران،مجموعه تیاتر شهر است که بی نظیر است.
جشن هنر شیراز است که بهترین اجراهای تیاتر جهان در نوع و تاریخ خودش در تخت جمشید اجرا شد.
برای من او سمبل یک بانوی شرقی و بانوی اول یک مملکت است. کارهایی که او به عنوان بانوی اول در ایران انجام داده هیچ بانوی اولی در آسیا انجام نداده است.
فکر می کنم زنان ایران بسیار به این بانو مدیونند وشخصیت او پشت شخصیت شاه پنهان بوده و هیچ وقت به خودش پرداخته نشده.گمانم حرف های بیشماری داشته باشد از تجربیاتش و موفقیت هایش.

دیشب شبکه تلوزیونی من و تو گوشه هایی از تاریخ پهلوی دوم و مصاحبه اختصاصی با فرح را  به نام "از تهران تا قاهره" نشان دادند. پیشنهاد می کنم ببینید.تکان دهنده ترین صحنه اش نشان دادن خانم هایی بود که با رفتن شاه در خیابان ها شادی می کردند و اکثرشان هم بی حجاب بودند. بعد فرح گفت: دلم می خواهد بعد از سی سال این آدم ها را ببینم و نظرشان را راجع به این انقلاب بپرسم!
نمی دانستم امریکا و انگلیس اینقدر از شاه حساب می بردند و نگران قدرتش در اوپک و جهان بودند.راستی می دانستید آن وقتها ایرانی ها برای رفتن به بیشتر کشورهای اروپایی به ویزا احتیاج نداشتند؟

بیشتر بخوانید:
فرح در ویکی پدیا

پ ن: وقتی زهرا رهنورد خانم میر حسین موسوی در کنار همسرش به مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری می آمد و در زیر چادر سیاهش شلوار جین می پوشید، دخترهای ایرانی از ذوق می مردند و حکومت فریاد وا اسلاما سر می داد. به این می گویند عقب گرد! 
آزادی پوشش زنان برای من! معیار دیگر ازادی هاست!

4 comments:

Asef said...

Didam, do saat nim ba eshtiagh tamasha kardam. Didam daryaftam az shah dorost boode, bi dalil doostesh nadashtam.... Wa babaye mellate afghanistan mord hich daryafti be joz bi massouliati oo dar zehnam nabood wa zareyi narahat nashodam, ama baraye shah bale.....

شب ستا said...

تصورش را بکن, در آن صورت ما در چه بهشتی مهاجر می بودیم! افسوس افسوس!

Shaharzad said...

زیاد در مورد این بانو نمیدانستم.. تشکر از این نوشته معصومه جان.

Anonymous said...

معصومه خانم ابراهیمی
گاه نوشته هاتان را میخوانم و استفاده میبرم. به نظرم درباره خانم فرح کمی به اشتباه رفته‌اید. از آنجا که در دوره حکومت روحانیان در ایران بوده‌اید می‌دانم که این مثال برای شما کمکی خواهد بود. اگر امروز کسی بگوید که توسعه شهر تهران و مدرنیزاسیون پرشتاب آن و آنهمه برجها و اتوبانها را مدیریت سید علی خامنه‌ای بر ایران ایجاد کرده تعجب نخواهید کرد؟
خانم فرح سمبل حکومتی جائر است که با خون ریخته شده جوانان ایران حکومت می‌کرد و حکومت سید علی خامنه‌ای هم حکومتی آدمخوار است و ستمگر. اشتباه نکنید. موزه هنرهای معاصر اگر هم کار فرح باشد - که نیست - در برابر خون فاطمه امینی و شکنجه‌ای که بر جسم او آمد تا کشته شد کاری نیست که منجر به بخشش آن حکومت شود. یا در برابر کودتایی که علیه دولت ملی مصدق کردند و او را تا پایان عمر تبعید به روستایی دور نمودند که در تنهایی مرد. یا در برابر اعدام دکتر حسین فاطمی - یا گلسرخی و دیگران. شما که ایران را دیده‌اید البته قضاوتتان متناسب با شنیده‌هاست. اما عجول نباشید که سرنوشت افغانستان را هم با عجله به تلخی ببرید. البته نظرم به نسل شماست.
خدا شما را و افغانستان عزیز را از گزند روزگار حفظ کند
محمد- از ایران